Europa League draws released [Full fixtures]

The draws for the third qualifying round of the Europa League have been released.

The draw was held in the Swiss city of Nyon, Monday evening.

Rangers will face the winners of the tie between Maribor and Chikhura Sachkere of Georgia if they beat their Croatian opposition over two legs in the second round.

The Dons, Gers and Hibees must find a way past Burnley, Osijek and Asteras Tripolis respectively to book a place in the penultimate round of qualifying.

Hibernian will face Molde of Norway or Albanian side KF Laci, while Aberdeen were handed a draw against Turkish side Istanbul Basaksehir.

The ties are set to take place on 9 and 16 August.

Europa League third qualifying round draw in full:

Tobol Kostanay (KAZ)/Pyunik (ARM) v Maccabi Tel-Aviv (ISR)/Radnicki Niš (SRB)

Dunajská Streda (SVK)/Dinamo Minsk (BLR) v Zenit (RUS)

Ajax (NED)/Sturm Graz (AUT) v Dundalk (IRL)/AEK Larnaca (CYP)

St. Gallen (SUI)/Sarpsborg (NOR) v HNK Rijeka (CRO)

İstanbul Başakşehir (TUR) v Aberdeen (SCO)/Burnley (ENG)

Zorya Luhansk (UKR) v Braga (POR)

Hapoel Haifa (ISR)/FH Hafnarfjördur (ISL) v Atalanta (ITA)/Sarajevo (BIH)

Genk (BEL)/Fola Esch (LUX) v Shakhtyor Soligorsk (BLR)/Lech Poznań (POL)

Viitorul (ROU)/Vitesse (NED) v PAOK (GRE)/Basel (SUI)

Nordsjælland (DEN)/AIK (SWE) v Partizan (SRB)/Trakai (LTU)

Hibernian (SCO)/Asteras Tripolis (GRE) v Molde (NOR)/Laç (ALB)

Hajduk Split (CRO)/Slavia Sofia (BUL) v Rudar Velenje (SVN)/FCSB (ROU)

Sevilla (ESP)/Újpest (HUN) v Žalgiris Vilnius (LTU)/Vaduz (LIE)

Sigma Olomouc (CZE) v Kairat Almaty (KAZ)/AZ Alkmaar (NED)

Balzan (MLT)/Slovan Bratislava (SVK) v Rapid Wien (AUT)

Djurgården (SWE)/Mariupol (UKR) v Ventspils (LVA)/Bordeaux (FRA)

CSKA-Sofia (BUL)/Admira Wacker Mödling (AUT) v Stjarnan (ISL)/København (DEN)

Olympiacos (GRE) v Luzern (SUI)

Osijek (CRO)/Rangers (SCO) v Chikhura Sachkhere (GEO)/Maribor (SVN)

Górnik Zabrze (POL)/Trenčín (SVK) v Feyenoord (NED)

Jagiellonia Białystok (POL)/Rio Ave (POR) v Gent (BEL)

Spartak Subotica (SRB)/Sparta Praha (CZE) v Brøndby (DEN)

Ufa (RUS)/Domžale (SVN) v Budapest Honvéd (HUN)/Progrès Niederkorn (LUX)

B36 Tórshavn (FRO)/Beşiktaş (TUR) v LASK (AUT)/Lillestrøm (NOR)

Željezničar (BIH)/Apollon Limassol (CYP) v Dinamo Brest (BLR)/Atromitos (GRE)

Leipzig (GER)/Häcken (SWE) v U Craiova (ROU)



Stay Connected , follow us on: Facebook: @creebhillsdotcom, Twitter: @creebhillsblog, Instagram: @creebhills, Pinterest: @creebhills Telegram: creebhills

To place an advert/sponsored post on our site, contact us via [email protected], [email protected]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here